Naše finančné družstvo

ANDALÚZIA

Najnavštevovanejšia destinácia sveta
január 2017

Dovolenka v Andalúzii

     Na Španielskom pobreží som dovolenkoval asi 6-krát, ale ani raz som nenavštívil provinciu Andalúzia a pobrežia Costa del Sol. Táto časť Španielska je treťou najnavštevovanejšou destináciou sveta, pre prekrásne pláže, more, ale hlavne pre svoju históriu, víno, býčie zápasy, flamengo a malebné maurské dedinky a mestá. Cez DAE som si objednal už vo februári pobyt na začiatku septembra, nakoľko viem, že more je teplé v tejto oblasti až v septembri. Pobyt som aj vyplatil, zakúpil letenky a spokojne čakal na termín dovolenky. No v apríli sa objavila ponuka, ktorá ma oslovila - ktorá sa neodmieta, prekrásny apartmán pre 8 osôb na týždeň za sumu 99€, v rezorte MacDonald Villacana club. Ihneď som zavolal kamarátovi a deťom, či nechcú ísť v júni do Andalúzie, rozhodnutie muselo byť veľmi rýchle, do 24 hodín. Kedže bol voľný v tom istom termíne aj apartnám pre 4 osoby, tak dcéra rezervovala aj ten a nakoniec sa nás nazbieralo 11 osôb.

Doprava bola trošku komplikovanejšia, časť z nás, štyria leteli do Malagy a 7 do Madridu, nakoľko letenka do Madridu bola podstatne lacnejšia ako do Malagy, stála 90€. Nevýhodou bolo, že z Madridu do rezortu to bolo ešte 580 km. Na letisku sme si požičali 9 miestny Opel Viváro a cca. 22:30 hod. sme vyrazili na cestu. Do rezortu sme dorazili okolo 4 hod. ráno, kde náz bez problémov ubytovali, aj keď pracovali len do polnoci.
Keď sme sa ráno zobudili, mysleli sme, že sme v botanickej záhrade, všade sa šírila úžasná vôňa kvetov, ktoré sme v noci vôbec nevnímali. Celý areál je obrastený stredomorskými rastlinami. Po našom oboznámení sa s okolím, sme dostali hlad, no v Španielsku sä v nedeľu všetky obchody zatvorené. Nšťastie rezort mal svoj malý supermarket, ktorý je otvorený každý deň, to nás zachránilo a všetko potrebné sme tam nakúpili.
Už dopredu som všetkých upozornil, že more bude studené, nebude mať viac ako 18 ℃, čo sa aj potvrdilo, ale aj napriek tomu sme sa kúpali každý deň. Teplota vzduchu bola okolo 33 ℃, takže pri bazénoch bolo super. Vedeli sme, že to bude poznávací pobyt, takže každý deň sme cestovali a spoznávali krásu Andalúzie. Navštívili sme Malage - mesto je nádherné hlavne v noci, Gibraltár a výstup na povestné bralo, odkiaľ je fascinujúci výhľad na celý prieplav a Maroko. Skala je povestná opicami, ktoré sú vakt všade a vedia byť veľmi dotieravé, mimochodom nikdy ich nekŕmte, lebo pokuta je 4000 libier.

Navštívili sme Tarifi - najjužnejší bod v Európe, ktorý je rajom surférov, mesto Marbella a Torremolinos - kde sme sa aj kúpali a prezerali zaujímavosti. Ronda je unikátne mesto, postavené na obrovských pieskovcových skalách. Je tu najstaršia korida v Španielsku, kde sa každoročne prvý septembrový týždeň konajú býčie zápasy, kde chodia turisti z celého sveta. Lístky sú rok dopredu vypredané. Pobudki sme pri vínku a družnej debate až do jednej hodiny ráno. V piatok sme sa vybrali opäť na Atlantik. Tento krát na vyhlásenú pláž Bolonia, ktorá je piata najkrajšia v Španielsku, strávili sme tu celý deň, nakoľko more malo výnimočne 23 stupňov. Po celodennom kúpaní nás čakala zaslúžená odmena v mestečku Vejer de Frontera, kde sme išli na večeru. Mesto a reštauráciu sme si vybrali preto, lebo vo vinárstve nám domáci odporučili navštíviť špeciálnu reštauráciu na steaky, ktorá je údajne jedna z najlepších v celom Španielsku. Otvára sa až o ôsmej večer, len na rezervácie, reštaurácia nemá žiadne označenie a trvalo nám hodnú chvíľu, pokým sme ju našli. To čo nás čakalo bol gurmánsky aj vizuálny zážitok na celý život, nebudem to opisovať, ale ak chcete pozrite si web. stránku danej reštaurácie: www.restaurantecastilleria.com. V sobotu po ceste domov, sme si naplánovali návštevu a prehliadku Grandy a klenotu ALHAMBRY. Nakoľko let sme mali až o 22 hodine, mysleli sme si, že v pohode stihneme celú prehliadku mesta i Alnambry. Bol to omyl, pretože už o 10:30 h. bolo v Granede 35 ℃ a fakt sa nedalo chodiť po pamiatkach, takže sme sa pofotili a pokračovali do MADRIDU. V Madride náš čakalo peklo v podobe 42 ℃, takže nám veľmi dobre padol oddych v klimatizovanom prostredí letiska, kde sme počklali až do odletu domov.

Všetci sme sa zhodli, že sme strávili sedem prekrásnych dní, z ktorých máme veľa zážitkov a spomienok na celý život. Moje deti majú tiež kúpené dovolenkové podiely NFDPV a prvý krát využili cez DAE bonusový týždeň  a pochopili, aká obrovská výhoda je vlastniť NFDPV a byť členom družstva. Ich priatelia nevedeli pochopiť, že ubytovanie v tak krásnom rezorte stálo len 99€ (pultová cena bola 1470€).

Záverom by som chcel odporučiť návštevu Andalúzie aj ostatným vlastníkom NFDPV, nakoľko viem, že nie každý sa dostane do Chorvátsky, Talianska, pretože ponuka v DAE je v týchto krajinách menej zastúpená, ale Španilsko a zvlášť Andalúzia - Costa del Sol je veľmi široko zastúpená a aj dostupná. Letecká doprava je zabezpečená do Malagy z Bratislavy, Budapešti, Brna, Viedne, let trvá cca. 2:20 hod. Spolu so svojimi priateľmi sa opäť teším na náš septembrový pobyt v Andalúzii.

Peter Rebej, Nitra