Naše finančné družstvo

MALTA

Holiday on the island of Malta
január 2017

Keď som Zuzke Lukáčovej oznámila, že už mám vybratú a vymenenú dovolenku, bola nadšená. Bol totiž február, ja som mala podiel NFDPV ledva mesiac a pol a asi som predbehla všetkých tých, ktorí sa nevedeli rozhodnúť, alebo váhali, kam ísť. Keďže milujeme stredozemné ostrovy, zvolili sme Maltu. 

Pri rozhodovaní zohral svoju úlohu aj fakt, že sa tam dá dostať Ryainarom, teda cesta sa dá absolvovať za priaznivú cenu. Na dovolenke som bola so štyrmi dcérami a vo februári som zaplatila za 4 spiatočné letenky cca 500 €. Bolo úžasné tešiť sa na dovolenku už od februára, je to úplne iné, ako zháňať last-minutes a tešiť sa len týždeň. Tiež je neúrekom času na zháňanie informácií, študovanie bedekrov a plánovanie dovolenky. Leteli sme 1.októbra z Krakowa, za odvoz 4 osôb na letisko som zaplatila 50€. Na letisku vo Valette sme sa stretli s mojou štvrtou dcérou, ktorá žije v Londýne. Z letiska vo Valette sme do Melliehy prišli taxíkom, ktorý sa dal objednať hneď na letisku a hneď sme si zabezpečili aj spiatočnú cestu.

Malta je úžasný ostrov - je domovom niekoľkých najstarších kamenných stavieb na svete a slávnych maltézskych rytierov. Milovníci histórie sa priam potkýnajú o pamätihodnosti. Malta máfantastické stredomorské podnebie a priezračné, teplé more, ktoré sme si užili naozaj do vôle. Keďže nám vadí príliš veľa ľudí, šli sme na dovolenku až v októbri, a teploty sa pohybovali od28-32 stupňov cez deň a od 20—25 stupňov v noci. 

Náš hotel v historickej Melliehe bol úžasný. Rozlohou ako slušný 4-izbový byt na Slovensku - s dvomi spálňami, obývačkou s kuchynskou linkou a jedálenským kútom, s dvoma balkónmi a luxusnou kúpeľňou nám poskytoval pohodlie, aké sme na dovolenke ešte nezažili. Tiež sme si užívali bazény, posilňovňu a jacuzzi, pre mňa ale bolo najväčším lákadlom more, ktoré bolo teplé a priezračné. Jeden deň sme si užili veľké vlny, v ktorých sme sa vybláznili ako nikdy, ináč bolo more pokojné. V Melliehe je jedna z mála pieskových pláží na ostrove, ešte dve sú na ostroveGozo. Jeden deň sme strávili v aqua parku, kde bolo spolu s nami 20 ľudí, z toho 12 ležalo na lehátkach. Čakanie na tobogány? Zabudnite, mali sme každá svoj. Výlet do hlavného mesta stáltiež za to a túra k Červenej veži a k vyhliadkovým bodom ostrova boli úžasné. Precestovať celú Maltu nie je žiaden problém, liniek je veľmi veľa a autobusy chodia každú chvíľu. Celodennýlístok stojí 1,50€ a týždenný 6,50€. Ak preferujete auto, požičovne všetkého možného sú na každom kroku, jazdí sa ale vľavo a volant je tiež opačne, ako u nás. Dovolenku sme zavŕšili výletom loďou k ostrovom Gozo a Comino. Kúpanie a šnorchlovanie v Modrej lagúne nás úplne očarilo, ale skákanie z lode do 7-metrovej hĺbky Krištálovej lagúny bolo ešte úžasnejšie. Tento celodenný výlet stál 12€ pre jednu osobu – je pravda, že v meste 50€, ale priamo v prístave 12€. Čo sa týka stravy, varili sme si väčšinou sami, chlieb a pečivo z malej pekárničky bolo lacné a veľmi chutné, večere boli za pol hodinky hotové jedlá prevažne z rýb, kuskusu, ryže, cestovín a zeleniny. Áno, páni, nič pre Vás, ale pre nás dámy to bolo super. Ceny potravín sú mierne vyššie ako u nás, ale mne sa potraviny zdali oveľa kvalitnejšie. Dali sme si záležať, aby sme ochutnali maltské špeciality ako chalvu, pastizzi – koláčiky z lístkového cesta plnené hrachom alebo syrom, figy, maltský nápoj z pomarančov Kinnie, maltské pivo – nebolo zlé, aj keď Šariš je Šariš. Kupovali sme zásadne maltské víno – to nemalo chybu. Ak sa niekomu dovolenka s varením neráta, nie je problém zájsť do niektorej z reštaurácií, ktoré sú na každom kroku, len v našom hoteli boli tri. Po tejto našej úžasnej dovolenečke sa už všetky tešíme na tú ďalšiu. Bude to Grécko, alebo Rhodos? Žeby Malorka? Je veľmi oslobodzujúce vedieť, že určite bude a to už navždy. A moje plány? Keď splatím tentopodiel NFDPV, kúpim si a budem splácať ďalší, veď posúďte sami z môjho rozprávania, že dokážeme rozprávkovo využiť aj dva týždne. 

Jarmila Nováková, Spišská Nová Ves