Naše finančné družstvo

CYPRUS

The island of the goddess of love and beauty - Cyprus
január 2017

Milí družstevníci,

takmer v každom vydaní družstevných novín sa snažíme uverejniť aspoň jeden príspevok nejakého nášho kolegu družstevníka s jeho skúsenosťou s našim dovolenkovým programom NFDPV. Predsa len, sme jeden tím a naši družstevníci často navštevujú destinácie, ktoré už pred nimi navštívil niekto iný. Dobré rady od kolegu družstevníka, ako stráviť dovolenku v nejakom rezorte čo najpríjemnejšie, sú preto na nezaplatenie. Mnohé vaše referencie sa do družstevných novín ani nedostanú, ale zato niektoré môžete sledovať na našej Facebookovskej stránke. Naši dovolekujúci družstevníci tu radi zanechávajú svoje dojmy, fotografie, či postrehy zo svojich dovoleniek. Sú viac-menej inšpiráciou pre ďalších družstevníkov.

Tento rok som aj ja mala opäť možnosť overiť si, že náš program NFDPV je naozaj tým správnym riešením pre člena družstva. Strávila som nádhernú dvojtýždňovú dovolenku s rodinou na Cypre. Ale ešte pred tým, ako Vám porozprávam svoje dojmy z dovolenky, Vám chcem napísať, že náš dovolenkový program je o čosi viac, ako len o dovolenke. Je to nástroj, ktorým si my všetci družstevníci môžeme oveľa rýchlejšie splniť naše sny o kvalitnejšom živote. Ak je to náš nástroj, tak sa niekedy sama seba pýtam, ako je možné, že ho ešte mnohí družstevníci nemajú? Všetci chceme pasívne príjmy, ale iba niektorí chápeme, že ak máme stroj, musíme mu dodať aj energiu. A tou energiou sme my družstevníci, ktorí relaxujeme s bezkonkurenčným programom svojho vlastného družstva. Možno svojim príbehom inšpirujem aj Vás, ktorí NFDPV ešte nemáte, ale vedzte, že práve cez NFDPV prinesiete svojej rodine istotu, bezpečnosť a aj uchovanie rodinného kapitálu.

Ale poďme už k našej dovolenke :-)

Číre a teplé more je pre moje deti (11,13) momentálne tým pravým orechovým. Po dvoch dovolenkách cez program NFDPV (jedna v Chorvátsku a jedna v Španielsku) bola dovolenka na severnom Cypre pre nás tak trochu dobrodružstvom. Ale ničoho sme sa nebáli, pretože ak už máte potvrdený týždeň cez DAE, tak nákup leteniek a rezervácia transféru či auta je už iba formálna záležitosť. Na Cyprus môžete priletieť v gréckej časti na letiská Paphos a Larnaka, alebo na letisko Ercan na severnom Cypre. My sme leteli z Krakowa do Paphosu. Letenky nás vyšli na 600 eur/4 osoby, aj s jednou batožinou v podpalubí. Dobrá rada pre všetkých, ktorí budete parkovať v Krakowe. Priamo na letisku na informáciách si vybavte parkovaciu kartu (Krakow airport loyalty), ktorú Vám pred vašim letom nabijú. Cena za parkovanie je potom nižšia a parkujete iba pár metrov od letiskovej haly. Parkovanie na 2 týždne vás tak výjde na cca 25 eur. V Paphose sme si prenajali auto na 2 týždne (za necelých 180 eur). Na tureckej časti sme si ešte dokúpili špeciálne poistenie (35 eur). Cesta do nášho rezortu trvala aj s prestávkami na kávu necelé 3 hodiny, a prešli sme ňou skoro celým ostrovom. Bol to dobrý ťah, pretože autom sme si počas dovolenky užili trochu histórie ostrova. Od korytnačích pláží cez návštevy katedrál, hrobov sv. apoštolov, či faraónov. Ostrov Cyprus bol domovom mnohých kultúr…perzskej, rímskej, osmanskej, egyptskej….a bolo by tu čo pozerať aj 2 mesiace.

Dobrodružstvom pre nás bolo jazdenie na opačnej strane cesty a s volantom na pravej strane auta. Vyžadovalo si to trochu koncentrácie pri každom sadnutí za volant, našťastie cesty tu boli kvalitné a vodiči ohľaduplní. Musím povedať, že dovolenka nadobúda úplne novú dimenziu, ak ste pánom svojho času a sami si určujete, kde ho chcete stráviť. Auto je v tomto prípade Váše dovolenkové aktívum a prostredníctvom neho získavate nezabudnuteľné nové zážitky, ktoré by ste nikdy nemali, keby ste iba ležali na pláži v uzavretom rezorte v nejakej časti krajiny.

 

Pripájam trochu technických informácií pre prípad, že sa rozhodnete stráviť budúcoročnú dovolenku práve v tomto rezorte Noyanlar (nezabudnite si zadať požiadavku cez SAMKA). Po príchode do rezortu na nás čakal príjemný dvojizbový apartmán s obývačkou a kuchyňou s bočným výhľadom na more. Svojim vybavením a kvalitou skoro rovnaký ako naše apartmány v Marina d'Or. V každej izbe bola klimatizácia. Súčasťou boli dva bazény a jeden aj s toboganom, na ktorom deti dokázali stráviť dlhé hodiny. More bolo pár minút chôdze a jeho čírosť a piesočnatá pláž sa nám veľmi páčila. Detské ihriská boli samozrejmosťou, čo ma však milo prekvapilo, bolo špičkovo navrhnuté detské ihrisko pre deti, ktoré sú na vozíčku. Pri pláži bol bar, kde ste si mohli vychutnať chladené pivo len za 1,5 eur a tiež výbornú zmrzlinu s prívetivou cenou.

Slnečník s dvomi lehátkami a aj s dvomi mäkkými poduškami sme si mohli zakúpiť za 2,5 na celý eň. Supermarkety boli pár minút autom od rezortu a ceny boli od našich slovenských cca 10 % vyššie (alkohol ako u nás v diskonte). V reštaurácii sme sa všetci dokázali v pohode všetci štyria najesť za 25 -30 eur aj s nápojmi. Pri našom rezorte bol aj veľký altánok s grilom, kde sme si mohli ugrilovať, čo sme chceli.

Najviac zo všetkého ma prekvapila prívetivosť miestnych obyvateľov. Slovákov tu majú veľmi radi. Možno je to práve kvôli slovenským vojakom, ktorí tu slúžia v UN-PROFORE. Počas dovoleniek za nimi chodia ich rodiny a trávia v rezortoch aj celé mesiace. Na naše prekvapenie sme na konci nášho pobytu boli pozvaní na večeru do rodiny Hüseyina. Hüseyin pracoval v reštaurácii, kde sme občas chodievali a tak sme sa spriatelili, až nás na konci pobytu pozval k nemu domov na grilovačku. Jeho manželka s deťmi nás milo privítali. Ugriloval nám fantastické ryby. Strávili sme s jeho rodinou príjemný večer, kde sme sa presvedčili, že srdeční a milí ľudia sú všade na svete. Okrem Hüseyina sme sa spriatelili pri bazéne aj s ďalšími dovolenkujúcimi z Iránu, ale aj so Slovákmi z Bratislavy. Aj tu sami vidíte, že NFDPV je aj o spoznávaní nových ľudí, získavaní nových priateľstiev.

Zvláštnosťou pre mňa bolo aj to, že miestni obyvatelia severného Cypru, nám stále zdôrazňovali, že oni nie sú Turci, ale Cyperskí Turci. A to je veľký rozdiel. Osobne vidím v budúcnosti veľký rozmach tejto turistickej oblasti. Našťastie pre nás, ešte celkom nezaťaženej, pretože najväčší turistický ruch stále prevažuje v gréckej časti Cypru.

Náš celkový pocit z dovolenky bol výborný. Bol nad naše očakávania a preto vrelo odporúčam tento rezort našim družstevníkom.

 

Zuzana Lukáčová, podpredsedníčka družstva NFD